June 16, 2014

Live Below the Line: Eating on $1.50 a day

 

 

Live Below the Line
Is it possible to eat healthily on $1.50 a day for 5 days?

The Challenge:

My sister Johanna texted me a few weeks ago, ‘I want to do Live Below the Line but you have to help me do it healthily’.  I’m always up for a challenge and I love my sister so of course I said yes, but I also love what the Live Below the Line campaign is doing worldwide to raise awareness of extreme poverty.  Their idea is that to fight poverty you have to understand it, so they are challenging people to live for 5 days eating and drinking for just $1.50 a day.  Yes, that’s just $7.50 for the week and yes, it’s tough.

Live Below the Line

The Shopping List:

Most of the people I’ve seen do the challenge will understandably turn to white rice, cheap bread, packet soup, noodles and foods like that.  Those foods make it much easier but we wanted to see if it can be done at all healthily so I set out to build my sister a meal plan.  Armed with a calculator and a basket (no need for a cart when you’re working with $7.50) I embarked on a frugal shopping trip at our local store.

Basically, you can bypass the produce section; too expensive. I took one banana and one carrot per day, an onion for the week, and moved on.  A few staples from the bulk section brought me the bulk of the calories for the week: brown rice, oats and lentils and as to not eat completely bland food, the next few dollars went on a few things for flavor: soy sauce, garlic salt and tomato puree. Usually our nut butters are homemade but I didn’t want to require a blender so I added some peanut butter to my cart spice up breakfast and snacking, a dozen eggs for protein (don’t even think about free range), and finally with the last few cents, 3 tbsp chocolate chips! Done! This is what $7.50’s worth of food looks like when you stretch it.

5 Bananas: $0.79
5 Carrots: $0.55
Onion: $0.36 
Whole Oats: $0.53
Lentils: $0.83
Brown Rice: $0.64
Peanut butter: $0.61
Garlic Salt: $0.08
Tomato paste: $0.48
Soy sauce: $1.48/$0.74 (1/2 bottle)
A dozen eggs: $1.86
3 tbsp chocolate chips: $0.24
GRAND TOTAL $7.53

Live Below the Line

The Meal Plan:

I came home and sat everything on the table and planned it out, then divided it up between days and came up with a meal plan (you can find it at the start of each day’s journal entry).  It’s very simple and you’re not going to be eating diverse hugely flavorful food, but with a combination of oatmeal, bananas, and simple pancakes for breakfast and lots of lentils, rice and egg fried rice combinations for lunch and dinner, it’s possible.  We even managed to sneak in some 3 ingredient chocolate chip cookies at the end of the week!

The Diary:

So is it actually possible to feel healthy on $1.50 a day? My sister Johanna, a photographer and social media manager in New York City, test drove our meal plan for the 5 days and told us what she thought!  With some extra hungry gym trips, brown rice fatigue, cravings, and a few cooking mishaps, below are her fun journal entries from each day.

Day 1: A hungry gym trip and happy lentils

Day 2: Cravings and failings

Day 3: Burned rice and reality 

Day 4: Pancake Day

Day 5: Cookies and a round up

 

Live Below the Line

 

 

 

SHARE THIS POST

One Response to “Live Below the Line: Eating on $1.50 a day”

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Related Posts

Plane Food!

Eco + Conscious Living, lifestyle

Every time I travel people ask me: Can you really take that on a plane?! Well, I’ve never had anything taken away at security, so yes!  The picture above was…

PAY IT FORWARD POP UP for MAY!

Eco + Conscious Living, Health and Wellbeing

I’m going to do something new this month, just for fun! You in?! I’m trying out an instagram Pop Up Event in a new private (see why below!) space @whole.beauty for…

My weekly workout routine!

lifestyle

I’m definitely not a fitness blogger, and I’m not going to post my abs any time soon… but I LOVE being active, and I can feel it if I don’t…

TRIED & TESTED

lifestyle

Do you ever wish you had a personal chef? Or maybe a personal grocery shopper? Or even just someone to plan out your meals so you get time to cook?! Life can…

Neusch Family 2018

Baby, lifestyle

I’m pretty sure as the name suggests, you’re supposed to do a newborn shoot in the first few days of having your little nugget. But hey, welcome to the Neusch…

10 Zero Waste Essentials Under $20

lifestyle

If you’ve followed us for just about any length of time you know that what started with food has slowly expanded to full body health, pursuing a non toxic lifestyle…

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram Access Token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.