January 21, 2019

JANUARY SPENDING: WEEK 1

Alright! I promised I would give you the in depth of what we spend this month on food. What we bought, what it cost, and what we made with it. So here you go. This is week 1.

I spent way less than I expected so didn’t know if I’d have to go back before the end of the week… we landed hangry in the middle of errands on Thursday so I grabbed a loaf of bread and the kids and I dived in in the store, and picked up some cocoa while we were at it. I also picked up ice cream for date night and deodorant for Jared while I wandered round Walmart with two kids, fun fun. Don’t recommend. The two kids part on Friday night at Walmart, I fully recommend ice cream.

What we bought: 

We hit three stores. I only got an e-receipt from the first store but I got butternut squash on sale, and a few pounds of carrots, and some in shell walnuts Clayton wanted. We spent $11. 

Then at our local health food store we spent: $57.28

At Trader Joe’s we spent: $12.71

At my bread munching and Walmart stops I spent a total of $15.87

That’s a total of $96.86 for the week.

This picture is what we bought in the initial shop. Bear in mind, I don’t fully eat up each week before I buy for the next. Some things roll over. So that’s a lot of oats, but they’ll last me two weeks. I have rice left from last week. And writing this on Sunday night at the end of the week, I have 3/4lb ground beef left, a portion of pasta, and some other bits. So there’s some roll over between weeks. I also bulk buy flour which I’ll probably have to do next week and will take a chunk of the budget. So you’ll see some ingredients in the meals we ate that aren’t in the picture/list and also some next week that come from these ingredients not next week’s shop.

 

What we ate:

I’ve added story highlight on instagram so you can see a roundup of what we ate this week and I’ll change it each week of the month so you can see a more real life view but below is what we ended up eating. It’s usually 60% the same as what I plan but I move stuff around according to different needs/changes in the week.

 

If you don’t usually get my emails, I just sent out a download for 3 budget friendly recipes for $3 meals when you shop at Trader joes. We actually make those meals for less than $3 but I wanted a store that translated well! If you want the download hit the link here and pop in your email address to get it!

SHARE THIS POST

Related Posts

Gluten: Fact, Fiction or Fad?

Health and Wellbeing, lifestyle

A friend recently tipped me off to a new bakery and told me it would be great for me because they made gluten-free items. It’s funny, I’ve never actually told…

JANUARY SPENDING: WEEK 2

Eco + Conscious Living, Health and Wellbeing

Here we go! I promised I would give you the in depth of what we spend this month on food. What we bought, what it cost, and what we made…

Neusch News…!

Baby, Health and Wellbeing, UPDATE

Well it’s time to let you in on why I’ve been absent, taking naps, and not eating anything green… We’ll be welcoming a new Neusch into the family in December…

10 ways we keep our home de-toxed!

Eco + Conscious Living, Health and Wellbeing

People talk lots about detoxing bodies, maybe by juice cleanses, water cleanses, or stopping watching TV for a week or going on a social media cleanse. In general we all…

The Perfect Body Size

Health and Wellbeing, lifestyle

“Have I practically been loving this body well, and daily treating it the way I know I want to?” That’s my question as I stand in front of the mirror….

Indulging without Regret: 10 tips for having your summer holiday cake and eating it too!

Health and Wellbeing, holidays, lifestyle

Guys, I’ve been the regretful over-indulger. I’ve done the vacation mode of ‘kick back don’t think about what you’re eating’ and then kill yourself at the gym after a vacation…

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No connected account.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.