December 12, 2018

5 ways to SPEND LESS on a cleaner lifestyle!!

It’s no secret that the products associated with living a clean and ethical lifestyle are more of an ‘investment’. Read: they cost you more but we try to remember it’s worth it lol. Really though, when I told Jared I wanted to spend $50 on a pair of shoes for a 6 month old he nearly choked. Since then he’s learned the price point for my values, and understands them so he doesn’t choke (much) anymore and we have adjusted our spending and thinking to make it work. But one thing that makes ALL THE DIFFERENCE, is only spending where we really need to and being savvy with where we DON’T!

So here are 5 places we SAVE MONEY on living a more mindful, non toxic, eco friendly lifestyle!

1. SECOND HAND CLOTHES. 

Clothing production is one of the most un-ethical industries and also one of the least eco friendly. There’s definitely a higher price for pieces from new ethical brands but that’s for good reason – paying people correctly, sourcing good materials well. However SECOND HAND clothing is to me the most ethical and eco friendly option. So much clothing is trashed each year, and it comes at an affordable price point too. I’m not that good at trawling charity shops (I still do though) but I love Poshmark where I got the Madewell jeans on the left (I think you can get $5 off here with the code kezianeusch.)

2. Hair washing with BAR SOAP AND ACV!

Hear me out. So many people wash their hair every day. If I use clean shampoo and conditioner I’m paying $30 a bottle (cos I refuse to buy it in plastic lol.) So I don’t pay that. I use a Sappo Hill bar soap, and an apple cider vinegar rinse (essential after the bar). I think if I actually added it up it would be 10c a wash? As opposed to $2 in clean products. WIN. It’s also fully non toxic, works a treat, and is zero waste. Jared uses bulk Dr Bronners which is very cost effective but doesn’t work for my hair. Try it, I dare you, and let me know!

3. CLOTH DIAPERING

I need to do a full post on this but cloth diapering two kids has saved us hundred of dollars. Especially as I got most of our diapers second hand. Thirsties is my go to brand, with a cut up old T shirt for wipes. The monthly savings are INSANE!

4. KEEP IT SIMPLE with skin products.

Makeup remover? Coconut oil. Toner? AVC homemade spray. Not everything needs a ‘product.’ I have a simple makeup (and skin care) routine. My products are more pricey ones to try and get fully non toxic but I only buy minimally and what I need. My makeup bag totals $150 in products (a number I never thought I’d spend ha but it’s a combo that I finally feel great about of Elate Cosmetics and then Beautycounter  – where I signed up to be a consultant too for the 25% discount) but that price for clean and eco friendly makeup is SO little once you start researching! Investing in clean definitely isn’t cheap but keeping it simple + minimal makes ALL the difference.

5. BUYING IN BULK!

By bulk I don’t mean masses of something, but loose from bins. If you’ve seen our #TWFDGROCERYHAULS you know we shop pretty much plastic free and also spend well below the American average for our family size. It can cost more (ketchup costs me 3x *eyeroll*) but we’ve made actually the change to plastic free food shopping without altering our budget at all! Certain items are a lot CHEAPER bought package free. Two examples, beans and bread. We make out own whole spelt sourdough and it costs us $1.50 a loaf. If I bought that premade in plastic locally it’s $8 – we do 2 loaves a week so we’re saving $13 a WEEK! Beans are also about 1/4 of the price cooked cup for cooked up when you buy them dry and soak and sprout them yourself! Try it!
And I’ll throw this in for free ha… we drink coffee every day so it’s really important to me that it’s organic and clean and packaged in compostable packaging. We are also REALLY picky about good coffee – I’d rather not drink it than have a bad cup lol. Judge me, it’s ok. So we do a subcription from Northbound that is some of the best coffee out there (we love the light roasts) and getting 3 bags a month costs $12 a bag for organic, and SWP clean decaf coffee in home compostable packaging. It we buy good bags from anywhere else its $14+ a bag and not compostable packaging so it’s a win win win!
There are so many more ways so maybe I’ll do another post but it really all can balance out if you want to make the lifestyle work without breaking the bank 🙂

SHARE THIS POST

Related Posts

It Started with Food…

Eco + Conscious Living, Health and Wellbeing, lifestyle

As a child scrambling up trees to pick apples in my grandparents orchard, I thought that sunny picture was the story of all food.  It grew on a tree in a grassy field,…

12 Small Steps to a Greener Home

Eco + Conscious Living, Health and Wellbeing, lifestyle

I’m going to be honest. There was a time in my life when words like  ‘green’, ‘ecofriendly’, and ‘biodegradable’ made my roll my eyes, and I thought people who talked about plastic…

BIRTHDAY GIVEAWAY GOODNESS!

Gift Ideas, holidays, lifestyle

The giveaway is (mostly – see the end!) done but I wanted to make sure you had the info so you can still get your hands on all the amazing products…

TRIED & TESTED

lifestyle

Do you ever wish you had a personal chef? Or maybe a personal grocery shopper? Or even just someone to plan out your meals so you get time to cook?! Life can…

Ethical Clothing Brands We’re Loving

Eco + Conscious Living, lifestyle

Let’s talk clothes. If you’ve followed us for a while you know that in the last couple of years, a journey that started with food and a quest for nourishing our…

Indulging in freedom

Health and Wellbeing, lifestyle

  People often ask me, ‘What does it look like for you to indulge? Do you ever just crave fast food?’   I don’t eat fast food. It’s not an…